Dobré rady pro vosky a oleje na dřevo (2. část)

Přinášíme vám druhý díl článku: Dobré rady pro vosky a oleje na dřevo.

Dřeva s vysokým obsahem taninů

Některá dřeva, jako je dub, akát, merbau a další, obsahují velká množství taninů. Pokud chceme v exteriéru z estetických důvodů jejich povrch před povětrnostními vlivy chránit rostlinnými oleji je nutné si uvědomit některá rizika. Ta rizika jsou v podstatě dvě. Za prvé je to skutečnost, že taniny a další třísloviny jsou rozpustné ve vodě a pokud nejsou chráněny neporušenou vrstvou oleje dochází k jejich vyplavování. Vyplavené barevné složky dřeva potom stékají dolů a odkapávají na zem a mohou vážně znečistit světlou dlažbu a podobně. Za druhé je to charakter olejů. Rostlinné oleje na povrchu dřeva vytváří minimální povrch, který není tak mohutný jako u běžných nátěrových hmot. Povrch je sice částečně prodyšný, ale slabá vrstva oleje, pokud je ještě rozleštěna, neodolává dlouhodobě působení povětrnosti. Výsledkem je skutečnost, že podle druhu použitého oleje je žádoucí povrch pravidelně každým rokem, nebo 1x za dva roky obnovovat. To je důležité pro zamezení vyplavování  barevných složek dřeva. Vyplavování se projeví jako bělání až šednutí povrchu, kde zůstala už jenom celulosa. Vrátit takto poškozenému dřevu původní barvu pomocí oleje bez přebroušení obtížné.

U některých dřev, například merbau, ani dostatečně tlustá vrstva oleje vyplavování nezabrání. Dřevo se musí ponechat na povětrnosti pod  vlivem deště dva roky. Během této doby se přemíra taninů vyplaví. Bohužel, ale i krása vínově červené barvy zmizí. Převládne barva celulosy.
 


Aplikace bíle zabarvených olejů.

Čistě bílý odstín u olejů nevyžaduje nutně předpenetraci. Možné rozdíly v sytosti odstínu na savých a nesavých místech jsou prakticky neznatelné. Bude třeba povrch dřeva pouze přebrousit a aplikaci provádět podle již popsaného postupu. Bílé odstíny s šedým nádechem svědčí již přítomnosti černého pigmentu, který může být  příčinou viditelných rozdílů. Proto předpenetrace zde již může být důležitá i když ne tak nezbytná, jako u odstínu ořech, tmavý ořech, dub a podobně.

První vrstvu bíle zabarveného oleje aplikujte štětcem, tamponem, houbičkou, nebo stříkáním a to vždy v přiměřené vrstvě. Přísně sledujte zasychání. Při teplotě 18 - 23°C do cca 15 – 20 minut přebytečný olej dokonale setřete textilií, která nepouští chloupky a následně jinou suchou textilií, nebo padovacím kartáčem dokonale rozleštěte. Podle potřeby druhou vrstvu bíle zabarveného oleje aplikujte opět až za 24 hodin. Nejlépe druhý den. Tím získáte  výraznější a barevně rovnoměrnější povrch. Standardní  postup.

Důležité doporučení, které nesmíte opomenout.

Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete  bílou vrstvu oleje  opatřit dodatečně vrstvou čirého oleje, tak čirý olej aplikujte ve slabé vrstvě, nejlépe tamponem, nebo vhodným štětcem, včas stáhněte a dokonale rozleštěte. Barevný rozdíl mezi bílým povrchem s dodatečnou vrstvou čirého oleje, nebo bez této vrstvy, prakticky nepoznáte. To ale s podmínkou, že nenanesete silnou vrstvu, třeba stříkáním a opožděně, nebo vůbec neprovedete stažení a rozleštění. Zde bude již vidět lehký žlutavý barevný tón. Výsledek nebude nehezký, ale barevný rozdíl poznáte na první pohled.


 


Opožděné setření přebytečného oleje a jeho zaschnutí.

Pokud se Vám stane, že opomenete včas setřít nevsáklý povrch a rozleštit, tak musíte postupovat následovně.

Na přischlý olej, který již rukou ani leštičkou „neutáhnete“, nanesete tlustší vrstvu stejného oleje, nebo nejlépe údržbového oleje. Ne vysokosušinového. Necháte dostatečně dlouho působit 30 i více minut a následně, bohužel pracně, přebytečný olej odeberete a rozleštíte.

Jistější výsledek dosáhnete nanesením přiměřené vrstvy butylglykolu. Po cca 30 minutách kdy se olej rozpustí, celou vrstvu setřete. Povrch oleje zůstane matný. Po 24 hodinách zasychání nanesete novou vrstvu oleje. Tak vrátíte oleji původní vzhled.

VAROVÁNÍ: seznamte se předem s bezpečnostním listem butylglykolu a odborným poučením ze strany prodejce. Při zasažení oka je silně dráždivý a současně dráždí pokožku. Používejte ochranné brýle a gumové rukavice. Po celou dobu aplikace velmi intenzivně větrejte. Bez možnosti intenzivního větrání butylglykol nemůžete používat.
 

Samovznícení olejů:


Při zasychání olejů se uvolňuje teplo. Proto musíte všechny od olejů znečištěné  hořlavé textilie, piliny a podobně, ukládat do kovové nádoby s vodou. Nikdy neodhazovat zmuchlané textilie do nádoby bez vody

V případě, že by jste potřebovali některý z olejů či vosků,
zastavte se k nám na prodejnu domácích potřeb a železářství Bobošík.

Budeme se těšit.


První díl:
https://www.bobosik.cz/cs/dobre-rady-pro-vosky-a-oleje-na-drevo-1-cast.html

Přehled olejů a vosků Sokrates
 

Antibakteriální olej s tvrdým voskem

je bezbarvý olej s integrovanou hygienickou ochranou bez klasických biocidních látek. Je vyrobený na bázi voskových olejů, přírodních pryskyřic a doplněný patentovanou technologií stříbrných nano vláken.
 

 


Olej pro venkovní použití

je mikromolekulární akrylátové napouštědlo k napouštění dřeva a minerálních podkladů ve venkovním i vnitřním prostředí. Usnadňuje následný nátěr, zlepšuje přilnavost a trvanlivost celého nátěrového systému. Zamezuje pronikání vlhkosti do podkladu a chrání nátěrový film.

 


Teakový olej na dřevo

je vynikajicí prostředek k čistění a ošetřování nábytku a jiných výrobků ze dřeva teaku, akátu nebo podobných mastných dřev. Teakový olej oživí povrch dřeva, odstraní lehké šedivění a nečistoty. Obnovuje barvu a strukturu dřeva. Krátkodobě odolává působení vody a povětrnostním vlivům.

 


Tekutý včelí vosk

jedná se o včelí vosk, který je určen k povrchové úpravě surového povrchu dřeva. Vosk je nearomatický, bez zápachu, bez činidel, rychle zasychající. Je vhodný na dřevěné obklady stěn, stropů, málo namáhaného nábytku, dveří apod. Je určen k použití na různých dřevinách jako jsou dub, smrk, buk apod. Není určen na podlahy.

 


Tvrdý olej na dřevo

je olej na dřevěné palubkové a parketové podlahy, obložení stěn, pracovní desky, hračky pro děti starší 3 let, zahradní nábytek a dřevěné plochy v exteriéru ze kterých může volně odtékat voda. Silně odpuzuje vodu a tím, že nemá elektrostatický náboj nepřitahuje prach a nešpiní se. Snadno se udržuje. Odolává slinám a potu.

 


Tvrdý olej na dřevo PLUS

je uretanizovaný olej určený pro profesionální i hobby použití v interiérech. Nežloutne a po zaschnutí nezapáchá. Snadná aplikace v hobby sektoru. Hluboce proniká do dřeva, dřevo zpevňuje, zvýrazňuje kresbu dřeva, poskytuje tvrdý, nelepivý a elastický povrch s hedvábným matem. Zvyšuje hydrofobitu povrchu a vodoodpudivost.

 


Tvrdý olej s voskem NL

tento olej s voskem poskytuje hloubkovou ochranu a vytvrzení povrchu. Je tvrdý, elastický, voskově příjemný na pohmat, hedvábně lesklý a nežloutne. Kombinuje výborné vlastnosti tvrdého oleje vyrobeného z rostlinných olejů s kvalitou přírodních vosků, je vhodný na podlahy, pracovní desky a jiné zatěžované plochy. Odpuzuje vodu, velmi dobře vzdoruje domácím chemikáliím a alkoholu, netvoří puchýře, je vhodný pro zdravé bydlení.
 

 


Tvrdý olej s voskem vysokosušinový

jedná se o tvrdý olej s voskem s vysokým obsahem sušiny, který je vhodný na namáhané dřevěné podklady dokonale penetruje, má hloubkový účinek a zpevňuje povrch dřeva. Vytváří hutnou elastickou vrstvu s hedvábným na povrchem, příjemnou na dotek. Je vhodný pro alergiky, domovy pro seniory, nemocnice, školky a školy, protože je bez zápachu, neobsahuje aromatické látky ani biocidy a nevytváří elektrostatický náboj.

 


Udržovací a čisticí olej

je se uddržovací olej, který slouží k základní péči o plochy ošetřené oleji a olejovosky. Je určen k pravidelné údržbě všech olejovaných ploch. Zejména pak k pravidelnému ošetřování silně namáhaných podlah, jako jsou vstupní prostory, chodby, dveřní průchody, pracovní plochy stolů, úchopová místa a podobně. Zahlazuje škrábance a rýhy. Vylepšuje elasticitu a oděruvzdornost voskového filmu. Zásadním způsobem zvyšuje hydrofobitu povrchu.

 


Vosk na nábytek

je vosk určený k povrchové úpravě ve vnitřním prostředí na surové dřevo, např. buk, smrk, dub, jasan nebo javor. Použití pro obytný nábytek, dětský nábytek, stěnové a stropní obklady, lišty atd. Vytvoří se na nich voskový povrch odolný zatížení, sametový na dotek a příjemný na pohled. Odolává slinám a potu.

  
Přehled starších článků | Autor: Dooffy Design | Počet přečtení: 1096x


Leták železářství Bobošík v novém svěžím hávu

Možná jste již zaregistrovali, že Železářství Bobošík má velkou novou prodejnu v Havířově (ke které se zcela jistě vrátíme v nějakém podrobnějším článku).

Vzhledem k tak velké změně, ke které došlo s příchodem zcela předělané havířovské prodejny, jsme se rozhodli, vytvořit pro naší firmu nové firemní materiály. Letáku nově vévodí červená, černá, šedá a bílá barva v kombinaci...

Kontakt

Železářství Bobošík
Frýdecká 1/1605
(Pod Bludovickým kopcem)
736 01 Havířov-Bludovice

Tel.: 603 852 490
Email: info@bobosik.cz

Prodejna Havířov
Prodejna Ostrava - Poruba
Prodejna Ostrava - Mariánské Hory
Prodejna Třinec - Domácí potřeby
Prodejna Třinec - Železářství


www.bobosik.cz
 

Webové věci a sociálky