Dobré rady pro vosky a oleje na dřevo (1. část)

Pokud se rozhodnete pro povrchovou úpravu dřeva oleji, musíte mít na paměti, že zasychající rostlinné oleje, které jsou určeny k povrchové úpravě dřevěných podkladů, jsou silně penetrující hmoty, hluboko pronikající do dřeva. Pro docílení nelepkavého, hladkého a příjemného povrchu, je nutné nevsáklý olej pomocí textilie, která nepouští chlupy, včas setřít. Následně je nutné povrch dokonale rozleštit. Tím, že se většina oleje vsákla do dřeva, přebytečný olej byl lehce setřen a po 15 až 20 minutách dosucha rozleštěn, nevytvoří se na povrchu dřeva téměř žádná vrstva oleje. Přesto vsáklý olej výrazně zpevní povrch dřeva, zvýší jeho mechanickou odolnost spolu s odolností na vodu a bytové chemikálie. U olejů určených především pro exteriér, nebo použitých v interiéru na pohledové plochy, jako je dřevěné  obložení stěn, podhledy nebo některé pochozí plochy, rozleštění  není nutné. Odstranění nevsáklého oleje setřením je ale vždy nutné. Pokud tak neučiníte, tak zaschlý nevsáklý olej vytvoří lesklé plochy. Pokud oleje nanášíte na nábytek, dveře a podobně, bude velmi nutné pro získání na omak příjemného povrchu olej dokonale rozleštit. Je také nutné vzít na vědomí skutečnost, že oleje získávají své konečné vlastnosti podle prostředí, teploty a vlhkosti vzduchu až za 3 až 4 týdny. Tato časová prodleva je dobou zrání. Teprve po tomto časovém odstupu získávají potřebnou odolnost na oděr, vodu, bytové chemikálie a podobně. 

Z uvedeného vyplývá, že ošetřené dřevěné plochy budete po tuto dobu užívat šetrně.
 


Extrémní penetrační schopnost má ale i svou stinnou stránku. Používané oleje na dřevo jsou převážně rostlinného původu. Nejsou tedy dokonale bezbarvé a čiré jako voda. Jsou různě lehce zabarvené do žluta. Při dlouhodobém skladování dochází vlivem přítomnosti kyslíku k jejich postupné oxidaci. To se projeví  sytějším žlutohnědým odstínem. Pokud olej uchováváte v lehce deformovatelném obalu, tak jeho vsáknutím – deformací směrem dovnitř, kterou způsobil spotřebovaný a objemově chybějící kyslík. Z obou uvedených důvodů by měla být expirační doba zasychajících rostlinných olejů proto dodržena a oleje spotřebovány. Většinou to bývá 3 roky od data plnění. Oxidaci olejů také významně snížíte dokonalým uzavíráním obalů. Neskladujte dlouhodobě poloprázdné obaly.

Mírné ztmavnutí oleje v expirační době není na závadu. Fysikální vlastnosti oleje se v této době výrazně nemění. Olej má stále své vlastnosti. Dřevitá barva ještě více zvýrazní kresbu dřeva a propůjčí mu příjemný odstín. Stinnou stránkou vysoké penetrační schopnosti je také bohužel skutečnost, že sytost probarvení povrchu dřeva je zcela odvislá od savosti podkladu. Savější místa umožní výrazně hlubší a mohutnější penetraci. Nesavá místa se chovají naopak. Výsledkem je potom vznik tmavších míst, takzvaných kocourů. K tomu mají sklon měkká, savá dřeva, jako jsou smrk, olše, lípa, topol a to zejména u barevně upravených olejů.
 
Tyto barevné rozdíly mají tendenci v malém měřítku vznikat i u čirých, nezabarvených olejů.
 


Jak tomu ale zabránit a docílit barevné rovnoměrnosti dřeva při ošetření olejem?
Tomu lze zabránit pouze sjednocením savosti povrchu. Toho se dosáhne dvěma způsoby.

1. Dokonalým přebroušením povrchu dřeva a následně předpenetrací. Vůbec nejhorší možnou variantou je aplikovat barevný, ale i čirý olej, na dokonale ohoblovaný povrch palubky. Na ohoblovaném, nepřebroušeném povrchu jsou extrémní rozdíly mezi savými a nesavými místy.

2. Ručním přebroušením houbičkou si polepšíte, ale ne úplně. Ruční elektrická vibrační, ne rotační, bruska s jemným brusným papírem bude lepší. Pokud ale budete nároční, tak se nevyhnete přebroušení celého povrchu na tak zvané kalibrační brusce, kterou používají truhláři a tento problém a to nejen u olejů, ale i  u lazurovacích prostředků velmi dobře znají.

Po přebroušení povrchu, které musí být vždy ve směru dřeva, bude pro získání pěkného a barevně jednotného povrchu ještě nutné provést tak zvanou předpenetraci, která dál sjednotí savost v celé ploše. K předpenetraci, jako první aplikační vrstvě musíte vždy použít čirý, bezbarvý olej, který může být  ten samý, jaký budete následně používat v barevném provedení. Tuto první čirou penetrační vrstvu aplikujte ve  vrstvě a tu krátce po nanesení za 2 a 3 minuty setřete a po dalších cca 15 minutách doporučujeme lehce rozleštit. Pokud budete používat vysokosušinový barevný olej, tak ten k předpenetraci není úplně vhodný. Jeho vysoká sušina příliš blokuje barevnost následujících vrstev a odstín bude mít tendenci být světlejší. K předpenetraci použijte jiný olej s nižším obsahem sušiny. Doporučujeme použít  údržbový a pečovací olej, který má malou sušinu a penetruje velmi vhodně – přiměřeně. Předpenetraci  necháte do druhého dne zaschnout. Zasychání předpenetrace 24 hodin je nezbytně nutné. Pokud předpenetrace nebude suchá, tak následně aplikovaný barevný olej čirou předpenetrací napadne, rozpustí a pronikne ke dřevu a může způsobit nežádoucí barevné skvrny. Předpenetrační vrstvu druhý den po řádném zaschnutí  lehce přebruste jemným smirkem č. 180 až 220. Použitím předpenetrace tak odstraníte savější místa i na nejdokonaleji přebroušeném povrchu. 

Následná aplikace barevného oleje již zaručuje vysokou rovnoměrnost v barevnosti povrchu dřeva.

Při aplikaci barevného oleje dodržujte také odstup 24 hodin s přebrusem mezi vrchními dvěma vrstvami. Nutnost přebrusu je odvislá od druhu dřeva a dokonalosti povrchu.

Pokud chcete dobu pomalého zasychání urychlit na 6 hodin pro jeden aplikační krok, tak použijte na celý postup dvousložkový olej, tak zvaný olej typu 2 K.

Postup s předpenetrací, dodržujte zejména při nanášení tónovaných olejů s odstíny dřev, které imitují, dub, ořech, kaštan apod.. V nich se nachází nějaký tmavý, např. černý pigment, který výraznost „kocourů“ zvyšuje. Jedná se o stejný postup, jaký je nutné dodržovat i při aplikací barevných napouštěděl pod lazury. Stejný problém. Nespoléhejte na to, že na malé plošce, kde jste provedli zkušební nátěr je výsledek dokonalý. Na ploše 5 x3 metry ale už tak pěkný být nemusí a vy se vyděsíte co jste udělali špatně. Chybu jste udělali v tom, že jste si aplikaci odzkoušeli na malé a ještě vybrané plošce, výsledek byl dobrý a tak jste se mylně domnívali, že výše popsané postupy lze zjednodušit. Vypustit předpenetraci, ušetřit čas, práci a peníze.Pokud tak učiníte a vzniknou výrazné barevné nerovnoměrnosti, kocouři, bude mít prakticky neodstranitelný problém. Pomůže pouze odbroušení celé plocha a začnout znovu.

Co je tedy důležitější a více pomáhá. Ideální je obojí. Faktem je ale to, že nesrovnatelně účinnější je předpenetrace, která dokáže poskytnout výborný výsledek i na ručně přebroušeném dřevě. 

Tento problém prakticky neexistuje u nesavých podkladů jako jsou dub, jasan, merbau a podobně. 

Na těchto a podobných dřevech není nutné předpenetraci čirým olejem provádět. Přesto i zde buďte obezřetní a dobře si prohlédněte a posuďte  přebroušený povrch dřeva.

Poznámka:
Při použití předpenetrace čirým olejem pod olej barvený, může být  vlivem snížené savosti podkladu výsledný odstín lehce světlejší. Potom je vhodné aplikovat další vrstvu, nebo mírně přitónovat předchozí vrstvu. Běžně se aplikují vždy 2 barevné vrstvy. Pokud chcete mít povrch zcela dokonalý a nejlepší, pak na barevné vrstva aplikujte poslední vrstvu čirého oleje s dokonalým rozleštěním.

Závěr: 
Nečekejte, že i když dodržíte všechny zásady,  že rovnoměrnost barevnosti v ploše se bude rovnat tisku dřeva na umělohmotném podkladu. Pracujete s živým materiálem a cílem není dosáhnout dokonalosti plastu. 

Varování:
Nikdy nesmíte oleje, pokud k tomu nejsou určeny, nanést v tlusté vrstvě bez stažení  nevsáklé části  a nechat  je zaschnout. Výsledkem by byl velmi dlouho lepkavý  nepříjemný povrch.

V případě, že by jste potřebovali některý z olejů či vosků,
zastavte se k nám na prodejnu domácích potřeb a železářství Bobošík.

Budeme se těšit.


Druhý díl:
https://www.bobosik.cz/cs/dobre-rady-pro-vosky-a-oleje-na-drevo-2-cast.html

Přehled olejů a vosků Sokrates
 

Antibakteriální olej s tvrdým voskem

je bezbarvý olej s integrovanou hygienickou ochranou bez klasických biocidních látek. Je vyrobený na bázi voskových olejů, přírodních pryskyřic a doplněný patentovanou technologií stříbrných nano vláken.
 

 


Olej pro venkovní použití

je mikromolekulární akrylátové napouštědlo k napouštění dřeva a minerálních podkladů ve venkovním i vnitřním prostředí. Usnadňuje následný nátěr, zlepšuje přilnavost a trvanlivost celého nátěrového systému. Zamezuje pronikání vlhkosti do podkladu a chrání nátěrový film.

 


Teakový olej na dřevo

je vynikajicí prostředek k čistění a ošetřování nábytku a jiných výrobků ze dřeva teaku, akátu nebo podobných mastných dřev. Teakový olej oživí povrch dřeva, odstraní lehké šedivění a nečistoty. Obnovuje barvu a strukturu dřeva. Krátkodobě odolává působení vody a povětrnostním vlivům.

 


Tekutý včelí vosk

jedná se o včelí vosk, který je určen k povrchové úpravě surového povrchu dřeva. Vosk je nearomatický, bez zápachu, bez činidel, rychle zasychající. Je vhodný na dřevěné obklady stěn, stropů, málo namáhaného nábytku, dveří apod. Je určen k použití na různých dřevinách jako jsou dub, smrk, buk apod. Není určen na podlahy.

 


Tvrdý olej na dřevo

je olej na dřevěné palubkové a parketové podlahy, obložení stěn, pracovní desky, hračky pro děti starší 3 let, zahradní nábytek a dřevěné plochy v exteriéru ze kterých může volně odtékat voda. Silně odpuzuje vodu a tím, že nemá elektrostatický náboj nepřitahuje prach a nešpiní se. Snadno se udržuje. Odolává slinám a potu.

 


Tvrdý olej na dřevo PLUS

je uretanizovaný olej určený pro profesionální i hobby použití v interiérech. Nežloutne a po zaschnutí nezapáchá. Snadná aplikace v hobby sektoru. Hluboce proniká do dřeva, dřevo zpevňuje, zvýrazňuje kresbu dřeva, poskytuje tvrdý, nelepivý a elastický povrch s hedvábným matem. Zvyšuje hydrofobitu povrchu a vodoodpudivost.

 


Tvrdý olej s voskem NL

tento olej s voskem poskytuje hloubkovou ochranu a vytvrzení povrchu. Je tvrdý, elastický, voskově příjemný na pohmat, hedvábně lesklý a nežloutne. Kombinuje výborné vlastnosti tvrdého oleje vyrobeného z rostlinných olejů s kvalitou přírodních vosků, je vhodný na podlahy, pracovní desky a jiné zatěžované plochy. Odpuzuje vodu, velmi dobře vzdoruje domácím chemikáliím a alkoholu, netvoří puchýře, je vhodný pro zdravé bydlení.
 

 


Tvrdý olej s voskem vysokosušinový

jedná se o tvrdý olej s voskem s vysokým obsahem sušiny, který je vhodný na namáhané dřevěné podklady dokonale penetruje, má hloubkový účinek a zpevňuje povrch dřeva. Vytváří hutnou elastickou vrstvu s hedvábným na povrchem, příjemnou na dotek. Je vhodný pro alergiky, domovy pro seniory, nemocnice, školky a školy, protože je bez zápachu, neobsahuje aromatické látky ani biocidy a nevytváří elektrostatický náboj.

 


Udržovací a čisticí olej

je se uddržovací olej, který slouží k základní péči o plochy ošetřené oleji a olejovosky. Je určen k pravidelné údržbě všech olejovaných ploch. Zejména pak k pravidelnému ošetřování silně namáhaných podlah, jako jsou vstupní prostory, chodby, dveřní průchody, pracovní plochy stolů, úchopová místa a podobně. Zahlazuje škrábance a rýhy. Vylepšuje elasticitu a oděruvzdornost voskového filmu. Zásadním způsobem zvyšuje hydrofobitu povrchu.

 


Vosk na nábytek

je vosk určený k povrchové úpravě ve vnitřním prostředí na surové dřevo, např. buk, smrk, dub, jasan nebo javor. Použití pro obytný nábytek, dětský nábytek, stěnové a stropní obklady, lišty atd. Vytvoří se na nich voskový povrch odolný zatížení, sametový na dotek a příjemný na pohled. Odolává slinám a potu.

  
Přehled starších článků | Autor: Dooffy Design | Počet přečtení: 4173x


Leták železářství Bobošík v novém svěžím hávu

Možná jste již zaregistrovali, že Železářství Bobošík má velkou novou prodejnu v Havířově (ke které se zcela jistě vrátíme v nějakém podrobnějším článku).

Vzhledem k tak velké změně, ke které došlo s příchodem zcela předělané havířovské prodejny, jsme se rozhodli, vytvořit pro naší firmu nové firemní materiály. Letáku nově vévodí červená, černá, šedá a bílá barva v kombinaci...

Kontakt

Železářství Bobošík
Frýdecká 1/1605
(Pod Bludovickým kopcem)
736 01 Havířov-Bludovice

Tel.: 603 852 490
Email: info@bobosik.cz

Prodejna Havířov
Prodejna Ostrava - Poruba
Prodejna Ostrava - Mariánské Hory
Prodejna Třinec - Domácí potřeby
Prodejna Třinec - Železářství


www.bobosik.cz
 

Webové věci a sociálky